EMAPLAAT ASUS TUF Z390M-PRO GAMING

Tegemist on odava ning tagasihoidliku TUF seeria emaplaadiga. Nagu alati, TUF seeria keskendub pigem jõudlusele, mitte välimusele. Seega kui otsid tagasihoidliku emaplaati hea hinnaga, siis TUF seeria on just sulle mõeldud.

Pakend
Emaplaadi pakendi disain omab väga huvitavat graafilist disaini esikaanel, mis on sarnane ASUSe teiste TUF seeria emaplaatidega.

Tagaosa omab veel paari graafilist joonist, mis annavad ülevaate emaplaadi funktsioonidest. Emaplaat on väga hästi pakendatud.

Sisu
Emaplaadi tagant võib leida ühe Gigabite’i toega ühenduspesa ja lisaks sellele veel Wi-Fi toe, mis peaks olema tavakasutajale piisav. Rõõm oleks näha tootjaid paigaldamas emaplaatidele paremaid ühenduspesasid kui üks Gigabite ning seda sellepärast, et platvorm on võimas ja sellest saavad kasu need, kes võtavad platvormi kasutamiseks just tööjaama tagamõttega.

USB tugi on emaplaadil päris hea, omades ühte USB 3.1 teise generatsiooni Type-A ja ühte Type-C pesa ning lisaks sellele veel nelja esimese generatsiooni USB 3.1 pesa. Iidvanadest pesadest on olemas PS/2, kui seda keelelgi veel tänapäeval peaks vaja minema – mõni hull mängur või tehnika nohik, kes ei saa oma vanast klaviatuurist lahti.

Sisemiste USB-e tugi on kasutajasõbralik – enamus RGB kontrollerid ja kõikühes vesijahutid kasutavad USB 2.0 pesasid. Ühesõnaga emaplaadilt on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa ning ühe esimese generatsiooni USB 3.1 Type-A pesa.

Heli jaoks on tugi olemas kolme audio pesa abil, küll puudub emaplaadil S/PDIF pesa. Kes rohkem tahab uurida, siis heli eest vastutab Realtek® ALC S1200A võimaldades kasutada kaheksat heli kanalit. Vasak ja parem helikanal on eraldi kihtidel, et tagada puhas signaal.

Pildi edastamiseks saab kasutada emaplaadi tagant leitavat HDMI pesa, mis toetab eraldusvõimet kuni 4096 x 2160, kuid seda ainult 30 Hz sagedusel. Lisaks HDMI pesale on olemas DisplayPort 1.2 pesa, mis toetab eraldusvõimet 4096 x 2304 ja 60 Hz värskendussagedust.

Pisikesed lisad mida meie tahaksime näha. Emaplaadil I/O kilp eelnevalt tootja poolt emaplaadi külge ehitatud – praktilise poole pealt ei anna midagi juurde. Vigade tuvastamiseks kahekohaline ekraan – lisa, mis on tänapäeval leitav kallimatel emaplaatidel. BIOS-i ja CMOS-i nuppud kasutaja elu kergemaks tegemiseks. Kõik need väikesed lisad kergitavad emaplaadi hinda, kuid oleksime tahtnud näha vähemalt ühte neist rakendatud nimetatud emaplaadil.

Jõudes aga ridade juurde, siis emaplaat toetab NVIDIA SLI graafikakaarti ülesehitust ja AMD CrossFireX tuge – SLI tugi tõstab emaplaadi hinda, kuna emaplaat peab läbima testid ja saama vastava sertifikaadi, võrreldes AMD CrossFireX toega, mis ei vaja töötamiseks mingit lisa ja on tasuta. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCIe pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud põhiline PCIe pesa.

Valgustus on emaplaadil kasin – ainuke valguselement, mis emaplaadil on 24 pinnise emaplaadi toite juures olev tekst „TUF GAMING“, mis vähemalt on RGB toega. Emaplaadil on kokku kaks Lighting Control RGB pesa, millest mõlemad on nelja ühenduspesaga. Kui varem oleks tahtnud näha emaplaadil vähemalt ühte adraeseeritavat RGB pesa, siis nüüd võtaks hoiaku, et otseselt vaja ei ole – kuna enamus valgustus ülesehitusi kasutavad kolmandate osapoolt kontrollereid.

Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poolest on kasutajal võimalus paigaldada kaks M.2 ketast ning kuus SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 5, 10 funktsioone ning lisaks sellel on tugi Inteli Optane funktsioonile. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne, võimaldades ülekiirendust kuni 4133 MHz, kasutades jätkuvalt kahe kanali tehnoloogiat. Maksimaalselt toetab emaplaat 64 GBi, mida saab paigutada emaplaadil nelja olevasse pesasse olenemata, mis protsessoriga on tegu.

RGB Valgustus
Nagu eespool ka mainitud, siis TUF seeria ei keskendu valgustusele ning tuleb olla õnnelik, kui midagigi on lisatud. Seekord on paremal ülemises nurgas imetillukene TUF GAMING logo tehtud RGB valgustusega. Valgustuse režiimi saab muuta AURA Sync’i abil.

BIOS ja Programmid
ASUS omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis ASUS’e puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi üle kiirendamise vastu.

Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: Intel Core i9-9900K
Mälud: HyperX Predator 16GB (4x4GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: ASUS ROG Ryuo 240
Toiteplokk: Corsair AX1200i


Ülekiirendamine
ASUS AI teeb automaatse (või manuaalse) üle kiirendamise kergemaks ja kiiremaks kui kunagi varem. Üle kiirendamine on tehtav nii Windowsi keskkonnas kui ka otse UEFI kaudu. Lisaks suudab AI jälgida temperatuure, ventilaatorite kiiruseid ning elektrinõudlust ja vajaduselt ventilaatoreid kiiremaks seada.

Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirile, testides emaplaadi vastupidavust kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.

Tulemused
Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• SiSoftware Sandra
• CompuBench
• Rendering
• Games

Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.

CINEBENCH R15

SiSoftware Sandra

CompuBench

Rendering

Games

Kokkuvõte

Tegemist on veidi üle sajaeurose emaplaadiga. Sellise hinnaklassi juures pole ausalt midagi ette heita. Võrreldes näiteks ligi 450-eurose Gene emaplaadiga on siin isegi SLI tugi ning neli RAM-i pesa. Seega mitmeid kordi väiksema hinnaga saab ka parema emaplaadi.

Tootja koduleht: ASUS
Tooteleht: ASUS TUF Z390M-Pro Gaming

Kas see artikkel oli kasulik?

Hindamiseks kliki tärnil!

Keskmine hinnang / 5. Häälte arv: