ASUS ROG ZENITH EXTREME ALPHA

ASUS ROG Zenith Extreme Alpha on uuendus vanemale Zenith Extreme’ile, et toetada ka 32-tuumaseid Threadripperi protsessoreid ning hoida seekord ka temperatuurid normis.


Pakend
Emaplaat on paigutatud kindlalt paksu pappkarpi, et vältida igasuguseid kahjustusi transpordil.


Sisu
Emaplaadi tagant võib leida ühe Intel Gigabite’i toega ühenduspesa, lisaks veel Aquantia kümne Gigabite ühenduspesa ja lisaks sellele veel Wi-Fi toe, mis peaks rahuldama kõige nõudlikuma tööjaama soovid. Rõõm on näha tootjaid paigaldamas emaplaatidele paremaid ühenduspesasid kui üks Gigabite ning seda sellepärast, et platvorm on võimas ja sellest saavad kasu need, kes võtavad platvormi kasutamiseks just tööjaama tagamõttega.


USB tugi on emaplaadil päris hea, omades kolme USB 3.1 teise generatsiooni Type-A ja ühte Type-C pesa ning lisaks sellele veel kaheksat esimese generatsiooni USB 3.1 pesa. Vanematest ühenduspesadest ei ole võimalik leida USB 2.0 pesa ning PS/2 – meie isiklikult nendest puudust ei tunne, pigem olgu IO sisustatud uute asjade kui vananenud tehnoloogiaga.


Sisemiste USB-e tugi on kasutajasõbralik – enamus RGB kontrollerid ja kõikühes vesijahutid kasutavad USB 2.0 pesasid. Ühesõnaga emaplaadilt on võimalik leida kaks USB 2.0 pesa ning kaks esimese generatsiooni USB 3.1 Type-A pesa.


Heli jaoks on tugi olemas viie audio pesa abil ning olemas on ka optiline S/PDIF pesa. Kes rohkem tahab uurida, siis heli eest vastutab ROG SupremeFX võimaldades kasutada kaheksat heli kanalit – just nii, ASUS-e enda helilahendus. Vasak ja parem helikanal on eraldi kihtidel, et tagada puhas signaal. Lisaks on helikanali teed ja audio pesad valgustatud, kui see peaks mõjutama kellegi ostusoovi.


Emaplaadil on I/O kilp eelnevalt tootja poolt emaplaadi külge ehitatud – praktilise poole pealt ei anna midagi juurde, kuid see näeb kena välja ning teeb ehitamise mugavamaks. Vigade tuvastamiseks digitaalne ekraan, asetseb IO katte alumises poole – ASUS on võtnud teistsuguse lähenemise ja asendanud kahekohalise veakoodi kuvamise jopis digitaalsega, mis on huvitav lähenemine, samas on aru saada, et emaplaat on paksult erinevaid komponente täis ning veakoodi kuvamiseks ei oleks võimalik olnud mahutada seda kuhugi mujale. Lisaks saab selle väiksele ekraanile kuvada protsessori temperatuuri ja hetke taktisagedust, mis on huvitav lähenemine. BIOS-i ja CMOS-i nuppud kasutaja elu kergemaks tegemiseks on leitavad emaplaadi tagumise IO juurest. Lisaks on olemas veel emaplaadi paremas servas nii käivitamise ja taas käivitamise nupud. Emaplaadil on olemas kõik võimalikud väiksed vidinad mida tähata – kuid hind on ka vastav vähemalt 500 – 650, oleneb kust osta.


Jõudes aga ridade juurde, siis emaplaat toetab NVIDIA 3-Way SLI graafikakaarti ülesehitust ja AMD 3-Way CrossFireX tuge – SLI tugi tõstab emaplaadi hinda, kuna emaplaat peab läbima testid ja saama vastava sertifikaadi, võrreldes AMD CrossFireX toega, mis ei vaja töötamiseks mingit lisa ja on tasuta. Juba pikemat aega on levinud trend, mis seisneb PCIe pesade tugevdamises metalliga, antud emaplaadil on tugevdatud kõik täispikkusess olevad PCIe pesad.


Pesasi on kokku neli, kui mõeldes tööjaamadele siis on võimalik kõik kolm hõivata graafikakaartidega ja neljas mõne laienduskaartiga. AMD ja Inteli tööjaamad on PCIe ülesehituse poolest erinevad, kui Intel annab sulle ligipääsu piiratud kogusele, mille määrab protsessor, siis AMD võimaldab kogu ulatuses kõikidele protsessoritele, vahet pole kas ostad odava või kalli protsessori.


Rääkides veel emaplaadi pesadest, siis kõik kasutajale vajalik on olemas. Andmeladustuse poolest on kasutajal võimalus paigaldada kolm M.2 ketast ning kaheksa SATA 6Gb/s ketast, emaplaat toetab Raid 0, 1, 10 funktsioone. Mälude tugi on emaplaadil märkimisväärne, võimaldades ülekiirendust kuni 3600 MHz, kasutades nelja kanali tehnoloogiat. Maksimaalselt toetab emaplaat 128 GBi, mida saab paigutada emaplaadil kaheksale olevasse pesasse olenemata, mis protsessoriga on tegu. Lisaks on toetatud veaparandusega mälud – mis on AMD poolt väga hea lüke, kuna nii mõnigi tööjama on tundnud vajadust ECC järele, Intel pakub seda tehnoloogiat ainult oma serveri protsessoritele.


RGB Valgustus
Valgustust on emaplaadil piisavalt, et rahuldada ka kõige nõudlikumad soovid. Valgustatud on IO kate, kiibistik ja lisaks täispikkusess emaplaadi terve parem serv. Valgustusena on kasutatud täielikult adresseeritavaid LED-e.


Emaplaadil on kokku kaks Aura RGB pesa, millest mõlemad on nelja ühenduspesaga ning lisaks kaks Aura adresseeritavad RGB pesa, mis on kolme ühendusega.


BIOS ja Programmid
ASUS omab väga head UEFI ülesheitust ning kergesti mõistetavaid funktsioone ehk kasutajaliides on väga hea. Nagu iga UEFI süsteemiga võtab see natuke aega, et saada asi käppa, kuid see ei võta kaua. Ülesehitus on sarnane eelnevatele versioonidele ning kes on varem kasvõi natukenegi kokku puutunud tunneb ennast nagu kodus. Tavaks on saanud, et tootjad annavad kasutajale kaks ülesehitust, üks, mis omab väga vähe informatsiooni, kuid ajab asja ära ehk siis ASUS’e puhul on tegu EZ Mode’iga ning teine, mis siis omab kõike liugureid ja muutujaid on siis Advanced Mode, mida soovitaksin kõigile, kuna mõnikord võib nii midagi huvitavat leida ning äkki tekib isegi huvi üle kiirendamise vastu.


Arvuti
Operatsiooni süsteem: Microsoft Windows 10
Graafikakaart: Nvidia GTX 1080 Founders Edition
Protsessor: AMD Ryzen Threadripper 2990WX
Mälud: HyperX Predator 32GB (4x8GB) 3200MHz
Kõvaketas: SAMSUNG 950 PRO M.2 512GB
Jahutus: ASUS ROG Ryuo 240
Toiteplokk: Corsair AX1200i

Ülekiirendamine
ASUS AI teeb automaatse (või manuaalse) üle kiirendamise kergemaks ja kiiremaks kui kunagi varem. Üle kiirendamine on tehtav nii Windowsi keskkonnas kui ka otse UEFI kaudu. Lisaks suudab AI jälgida temperatuure, ventilaatorite kiiruseid ning elektrinõudlust ja vajaduselt ventilaatoreid kiiremaks seada.


Ülekiirendamine viib tehnika viimasele piirile, testides emaplaadi vastupidavust kuumusele ja suurenevale voolukogusele ning annab ülevaate kasutatud komponentide kvaliteedi kohta. Ülekiirendust ei pruugi igaüks kasutada oma süsteemi peal, kuna soovib säästa komponentide eluiga, kuid hea on teada kui kvaliteetne on süsteem ja milleks see võimeline on.


Tulemused
Emaplaadi testimiseks sai kasutatud järgnevaid programme:
• CINEBENCH R15
• SiSof Sandra
• Blender
• 3DMark
• GeekBench
• RealBench
• Games

Testimine sujus hästi, ei esinenud ühtegi viga ega probleemi. Testimist saaks edasi arendada kasutades erinevad programme, kuid see muutuks ajamahukaks ning erinevused on väga väikesed. Kõige lõpus on välja töötud kokkuvõttev diagramm, mis peaks andma üldise ülevaate, kus mingi emaplaat oma võimsuse poolest on, tegu ei ole just kõige täpsema ülevaatega, aga vähemalt annab kiire ülevaate olukorrast.

Cinebench R15


SiSoft Sandra


Blender


3DMark


GeekBench


RealBench


Games


Kokkuvõte
Tegemist on suhteliselt overkill emaplaadiga, tavakasutaja ei ole tõenäoliselt nõus maksma sellist summat emaplaadi eest. Küll aga sobib see ideaalselt ülekiirendajatele ning ka teistele, kellele on tarvis ülivõimsat arvutit.

Lisainfo


Tootja koduleht: ASUS
Tooteleht: ASUS ROG Zenith Extreme Alpha

Kas see artikkel oli kasulik?

Hindamiseks kliki tärnil!

Keskmine hinnang / 5. Häälte arv:

Kategooriad: ARTIKLIDARVUTID